Pokamedulski Klasztor w Wigrach

W 1667r. król Jan Kazimierz nadał wyspę wraz z zabudowaniami, okoliczne jeziora oraz duży kawał puszczy zakonowi kontemplacyjnemu kamedułów. Kameduli przybyli w roku następnym i założyli swoją siedzibę. Pobudowali kaplicę, kościół i potrzebne zabudowania gospodarcze. W 1671r. olbrzymi pożar strawił drewniane zabudowania na wyspie. W.1694 r. przystąpili więc kameduli do budowy dużego zespołu klasztornego z kościołem i budynkami gospodarczymi z materiału ogniotrwałego - z cegły. Najpewniej projekty całego założenia architektonicznego opracował włoski architekt Piotr Putini.

Miejsce można zwiedzać bez ograniczeń. Budynki rozmieszczone bardzo blisko siebie tworzą swoisty klimat. Między nimi wiją się wąskie, kamieniste uliczki, które przenoszą turystów w inne czasy. Ukwiecone zaułki kompleksu zachęcają do długich spacerów.

Na terenie klasztoru można zwiedzić Apartamenty i Kaplicę Papieską, Krypty w Kościele, Wieżę Zegarową, Wystawy oraz czytelnię Jana Pawła II, ufundowaną po jego noclegu na terenie Klasztoru w 1999 r. Późnobarokowy kościół z bogatym wystrojem wnętrza jest ciągle użytkowany i cieszy się popularnością wśród nowożeńców. Odbywają się w nim również koncertychorału gregoriańskiego. Na terenie klasztoru w Wigrach kręcony był film "Ryś" w reżyserii Stanisława Tyma.

Więcej informacji na stronie: : http://www.wigry.pro/